![]() |
История на осигуряването |
Формата за издръжката на нетрудоспособни лица (социално осигуряване ) води началото си от XIX век. То е възникнало като раздел на личното застраховане.За основоположник се приема, че е германският канцлер Ото фон Бисмарк (1815-1898 ) Той като канцлер въвежда за първи път държавно социално осигурителна система в Германската империя през 1889 години. Повечето Европейски държави последват примера му до края на XIX век. По-късно през 1929 година по време на Голямата депресия, а и последвалата не след дълго Втората световна война буквално принуждават държавите „изповядващи“ така наречената либерална демокрация да изградят в своите страни модели за обществено осигуряване. Проблемът с контролът на публичните финанси е разглеждан и оспорван още от самото начало на социалното осигуряване.
В България
В нашата страна общественото осигуряване води началото си веднага след Освобождението.Началото е поставено 8 години по късно със Закона за пенсиите за инвалидност на военните лица от 11 ноември 1886 година.Този закон поражда много спорове а и си е бил несъвършен и по тази причина за първият действащ такъв се приема Закон за пенсиите на учителите от 15.12.1888 година.Този закон е прокаран от правителството на Стефан Стамболов. С него започва изграждането на осигурителната система в България.
До 1918 година право на пенсии са имали единствено държавните служители.Това право имали и работниците в държавни предприятия.След 1918 година обхваща и служителите в частни предприятия.
Първоначално системата обхваща само държавните служители и работниците в държавните предприятия, а от 1918 г. и работещите в частните предприятия.
В по-късният етап от нашата история в периода от 1944 до 1989 година са приети множество закони и законодателни промени, като повечето са с били с политически оттенък.Привилегии са имали „активните борци“ Последната промяна е от 01. 01.1958 година който остава да действа до 2000 година когато е приет сега действащият Кодекс за социално осигуряване.
0 коментара:
Публикуване на коментар