ОСИГУРИТЕЛНАТА НИ СИСТЕМА

ОСИГУРИТЕЛНАТА НИ  СИСТЕМА
ОСИГУРИТЕЛНАТА НИ  СИСТЕМА
Все повече и най-вече преди избори започва да се говори как политиците ни се грижат за нас.Навярно всички сте чували да се говори за стълбове на осигурителната ни  система.Наддумват се и кой колко бил ефикасен и като дойдат на власт,  как щели да направят така че да вземаме по 1000 лева  пенсии.Оставяме на страна политиката. Нека разгледаме за какво става дума и да сме на ясно какво си говорят нашите "мъдри" управници.:)



Основите на осигурителната ни система са уредени в Кодексът за  социално осигуряване.
Основната цел е постигането на синхрон  между нашето и Европейското законодателство.

Българската пенсионна система е изградена на базата на три основни стълба

Първият е: 

Задължителното пенсионно осигуряване. ДОО това е държавно обществено осигуряване то ни дава право да получаваме пенсия за осигурителеният ни  стаж както и  възраст. За да получавате такава пенсия както ни е известно се правят вноски в определен размер определен определено в  "Закона  за  бюджета  на  държавното   обществено  осигуряване".Размера на пенсиите е се формира на основата на стажа,годините и разбира се др. фактори.


Вторият е:  

Допълнителното пенсионно осигуряване поверено на така наречените фондове.
Това е допълнително пенсионно осигуряване.Внася се от работа делят и е задължително за полагащи труд първа и втора категория.Нашето осигуряване в профисионален фонд дава право на срочна пенсия за ранно пенсиониране.
УПФ - универсален пенсионен фонд
Специфичното за него че е задължителен за хората който са родени след 31.12.1959 година.Вноската е разпределена между работодател и работник.Вноските са ежемесечни и техният размер е определен в Кодекса на социалното осигуряване.Вноските в този (УПФ) дават право на получаване на пенсия независимо и отделно от основната по първият стълб ДОО.

Третият е:

Допълнително доброволно пенсионно осигуряване предлагано от същите фондове който са лицензирани.То е възможно за всички лица навършили 16 години.В общи линии е дадено право на този който иска да може да получава допълнителна пенсия.Естествено става с вноски за доброволната пенсия и не е задължителен.

Надзорът и контролът на тези фондове се осъществява от Комисията за финансов надзор.




0 коментара:

Публикуване на коментар